Újdonság!

Frissen sütött hamburger zsemle

Light Buci ami 40%-kal kevesebb
szénhidrátot tartalmaz

A gabonaételek rostok, fehérjék, szénhidrátok fő forrásai, és alapvető összetevői az egészséges étrendnek. Mindezek ellenére gabonákat leggyakrabban finomított fehér búzaliszt és az ebből készült sütemények, pékáruk, valamint müzli és tészták formájában fogyasztunk, ami a teljes értékű táplálkozás tekintetében nem éppen a legkielégítőbb.

 

Egészségvédő szerepe

A gabonamag szerkezete három részből tevődik össze: a belső keményítőtartalmú endosperma, a csíra vagy embrió, valamint a külső korparész. A teljes kiőrlésű gabonák rostokban gazdagok, ezáltal segítik az emésztést, tartalmaznak E-vitamint, a B-vitamin számos fajtáját, különböző ásványi anyagokat, így például vasat, magnéziumot, cinket, szelént.
Bár a gabonák étrendi fontosságáról az utóbbi időben igen sok vita alakult ki, a legújabb kutatások alátámasztják a teljes kiőrlésű gabonák védőhatását olyan betegségekkel szemben, mint a koszorúér-megbetegedések (CHD), a rák egyes fajtái, vagy a 2-es típusú cukorbetegség.
 
A különbség

Hogy mi a különbség a finomított, a fehér és a teljes kiőrlésű gabonák között? A finomított liszt a leginkább elterjedt változat, hiszen ebben a formában tarható el a leghosszabb ideig a liszt. A feldolgozás során apróra, finomra őrlik a gabonaszemeket, ami által elvész a gabonában található élelmi rostok, olajok, fehérjék és B-vitaminok, azaz a tápanyagok nagy része. Elsősorban sütemények, tészták, kenyerek elkészítéséhez használják.
A fehér liszt tulajdonképpen csak a feldolgozás mértékében különbözik a finom liszttől, ezt a fajtát ugyanis nem őrlik olyan finomra. Felhasználása és eltarthatósága megegyezik a finomított liszttel.
A teljes kiőrlésű liszt tartalmazza a gabona teljes ásvány- és tápanyagtartalmát, élettani szempontból fogyasztása éppen ezért fontos. A benne lévő korpa és csíra sokak számára keserű ízűvé teszi, és az ételek, sütemények állaga is sűrűbb lesz kicsit tőle, ezért ajánlott egyharmad arányban fehér lisztet is hozzákeverni. A korpának és a csírának köszönhetően hamar elkezd avasodni, ezért tárolása jóval rövidebb ideig oldható meg.

Egészséges és finom

Sokan gondolják, hogy az egészséges ételek íztelenek, ehetetlenek. Ez egyáltalán nem igaz, hiszen teljes kiőrlésű ételekből is finom ételek készíthetőek, így például zöldséges saláták, egytálételek, köretek, sütemények, desszertek, müzlik.
A gabonák többféle formában is kaphatóak, nem feltétlenül csak lisztként kell mindig rá gondolni. A süteményekhez, müzlikhez például kiválóan használható a gabonapehely, fasírthoz zsemlemorzsa helyett korpát is adhatunk, míg az egész gabonaszemek körethez, egytálételekhez, és töltelékként is jól funkcionálnak. A fehér liszt mellett érdemes teljes kiőrlésű lisztet is használni. A jól megszokott búzaliszt mellett használjunk gyakran tönkölybúza-, hajdina-, köles-, zab-, kukorica- vagy rozslisztet is, ételeink változatosak lesznek, és rostokban, tápanyagokban gazdagok.